BALMUMUNA DALDIRMA METODU

    Aşağıdaki metin yabancı bir blogtan çeviridir.

 Ekipmanlarımızı hava şartlarından korumak hep sorun olmuştur. Bunların çeşitli metodları var. Bu metodu da yabancı bir arıcı uygulamış. sizlerle paylaşmak istedim.

İşimi büyütüyordum, dolayısıyla çok fazla yeni araç gereç edindim ve bunları muhafaza etmek maksadıyla balmumu ve reçine karışımına daldırmaya karar verdim.  Daldırma kabını sipariş üzerine yaptırmış bir arkadaşımdan ödünç aldım. Biraz daha derin olsaydı harika olurdu, buna rağmen işimi gördü ve benimse daha iyisini alacak vaktim zamanım yoktu.  Standart yöntem 2 kısım parafin ve 1 kısım reçine olarak bilinir. Ben 2 kısım balmumu ve 1 kısım reçine kullandım. Reçineyi Mann Lake' den temin ettim.  Balmumu reçine karışımı 110-121 santigrat derece arasında eritildi ve muhafaza edildi. 121 santigratta kovanlar derin bir tavada kızartma yapıyormuşçasına 6-8 dakika aralığında gayet düzgün bir şekilde işlenmiş oluyorlar. 110 santigratta ise 10-12 dakikanızı alacaktır. İşlemi gerçekleştiriyorken başında bulunmalı ve ısıyı düzenlemelisiniz (termometre gerekli), muazzam bir yangın ihtimali söz konusu. Hazırda bir yangın söndürücü bulundurun. Ben bir kronometre de kullanıyorum zamanı takip edebilmek için. Bu bir şekilde mutfakta yemek pişirmeye benziyor. Aksi takdirde elinizde kömür yerine kullanmak üzere bir sürü karbon kalır.

bottoms boilingsee the bottoms simmeringDipping boxesboxes and bottoms after dipping

 

İlk resim daldırma kabının içindeki dip tahtaları. Sonraki resim ise sıcak balmumu reçine karışımında demleme işlemini görebilirsiniz. Sonrasındaysa birkaç kovan var. Üstlerindeki fazlalık dipte kalmalarını sağlamak için çünkü yukarı çıkıyorlar. Son resim daldırma işleminden sonraki dip tahtaları ve kovanlar. Mükemmel görünüyorlar ve harika bir kokuları var; üzerlerinde su damlacıkları toplanıyor belli belirsiz.

Wax and Rosin as Propolis

arılar balmumu reçine karışımının propoli olduğunu zannetmişler sanırım; bu resimde biri eldivenlerimden toplamaya çalışıyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !