KRİSTALİZE OLMUŞ BALI ERİTMEK İÇİN ELEKTRİKLİ TERMOSTATLI BAL ER

Değerli arı dostları hepimizin bildiği gibi çiçek balları zamana bağlı olarak kristalize olmaktadır.
Yani donmaktadır. Balın kristalize olma sebebi büyük ölçüde arının nektar aldığı bitkiye ve balın içindeki polen miktarına bağlıdır. Maalesef tüketiciye kristalize olmuş balın hakiki bal olduğunu anlatamıyoruz. Halbuki avrupa ülkelerinde kristalize olmuş bal daha yüksek ücretlerle alıcı bulmaktadır.Dahası balın kristalizasyonunu hızlandırmak için sıvı balın içine kristalize olmuş bal katılarak sıvı balı da hızlı olarak kristalize ediyorlar. Bal hepimizin bildiği gibi direk ateşin üzerinde eritilmez benmari usulu eritmemiz gerekiyor.Yani içi su dolu bir kabı ateşin üzerine koyuyoruz o kabın içinede başka bir kap içinde balı koyuyoruz ve o şekilde eritiyoruz. Fakat bu da çözüm değildir. Baldaki ısı 45 dereceyi geçtiğinde tüm canlılara zararlı ve kanserojen olan HMF(Hidroksi Metil Furfurol) oluşmaktadır. Yani her ne kadar benmari usulü densede ısıyı kontrol edemediğimiz için HMF nin oluşumunu önleyemeyiz. Bunun tek yöntemi ısıyı kontrol edip 45 dereceyi geçmemektir. Bunun en basit ve ucuz yöntemi ısı kontrollu elektrikli ısıtıcılardır. Bu cihazlardan tabii ki piyasada var ve satılıyor. Fakat pahalı olduğu için herkes alamıyor. Bu cihaz işim ile alakalı olduğundan malzemeyide tanıdığımdan basit olarak tarafımdan dizayn edilmiştir. Bu tür ısıtıcılar her arıcıda muhakkak olmalıdır olmazsa olmazlardandır. Yani şunu demek istiyorum binbir meşakkatle ürettiğimiz bir çok derde deva olan mucizevi ürünümüzü zehir etmeyelim. Bu cihazı iki veya üç kilo bal fiatına yapabilirsiniz. Bu günkü şartlarda 50 veya 60 ytl ye mal olur.Büyük Şef bu cihazı ve yapım aşamasını BEYAZ KOVANDA yayınladı. Daha çok kişiye ulaşabilmek için burada da yayınlama ihtiyacı duydum. Nasıl yapılacağı ayrıntılı olarak aşağıda gösterilmiştir. Kolay gelsin.                  Dıştan görünüş:ısıtıcının,termostatın,elektrik bağlantısının görünüşü

                                                      Termostatı çıkarılmış ısıtıcı.            
                                                                         Isıtıcının içten görünüşü.

          Parçalar soldan sağa:ısıtıcı,termostat,lamba,küresel vanadan sökülen içi dişli parça,

          Fişli kablo, sehpaha,plastik bidon ve bidonun üzerinde ısıtıcıya göre açılmış delik.


                          Isıtıcı,termostat,lamba,vananın dişli parçası (somun vazifesi görecek)

                          Not:ısıtıcının çapı, bir bir çeyrektir.Vananın da bir bir çeyrek olması gerekli.

                         ÖNERİ:Isıtıcı 2000 watt, termostat 0 ile 80 derece arası calışır.
     

Pot depo ısıtıcısının takılması.

                Isıtıcının dişinin arkasına bidona temas edeceği yere bir miktar keten sarın.                               
                 Yine dişin üzerine bidona delmiş olduğumuz deliğe yakın yere bir miktar keten sarın bu sardığımız keten conta vazifesi yapacaktır,Ketene boya sürmeyin.Keten ıslandığında şişer sızdırmazlığı sağlar.Ve vanadan sökülen parçayı iki anahtar yardımıyla ısıtıcıya hasar vermeden sıkıca sıkıştırın.

    Lambanın uçlarını, ısıtıcının üzerindeki termostat ayaklarının gireceği yuvalara ayrı ayrı sokun.


Termostatın akımı geçirecek olan ayaklarını ısıtıcının üzerindeki yuvalara sokunuz ve sıkıca              bastırınız gevşek kalmasın.


Termostatın üzerindeki mevcut olan iki adet vida yardımıyla elektrik bağlantısını,faz ve nötr olarak yapınız.Isıtıcının üzerinden:MUHAKKAK TOPRAKLAMAYI YAPINIZ TOPRAKLAMAYI YAPMADAN KESİNLİKLE KULLANMAYIN!!!!!!!! Bidonun içini yeteri kadar su doldurunuz,termostatı 45 dereceye ayarlayıp fişi prize takınız. Isıtıcının devrede olup olmadığını lambadan takip edebilirsiniz.Suyun sıcaklığı 45 dereceye geldiğinde termostat ısıtıcıyı devreden çıkaracak lamba sönecektir. KESİNLİKLE SUSUZ ÇALIŞTIRMAYINIZ.
Sehpahayı içine bu şekilde oturtun.

Ve bal tenekesini su doldurduğunuz bidononun içindeki sehpahanın üzerine koyun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !